Víte, jak se zachovat u dopravní nehody?

Víte, jak se zachovat u dopravní nehody?

Víte, jak se zachovat u dopravní nehody?

Každý den na českých silnicích dojde v průměru k více než 250 dopravním nehodám. Příčinou je stres, minimální zkušenosti, nedostatečné soustředění i agresivní jízda. Stanete-li se účastníkem nehody, nepanikařte. Poradíme Vám, jak se zachovat a co dělat.

Policejní statistiky uvádí, že v roce 2014 se v Česku odehrálo celkem 85 859 dopravních nehod. 23 655 osob bylo zraněno lehce, 2 762 osob těžce a 629 osob zemřelo. Hmotná škoda všech evidovaných nehod je vyšší než 4,9 miliardy korun Tato čísla nevyznívají vůbec lichotivě.

Jezděte opatrně

Ohledně jízdy za volantem slýcháváme podobné rady ze všech stran. Realita je bohužel zcela opačná, protože zdaleka ne všichni řidiči se řídí zásadami bezpečné jízdy. Každý motorista, který usedne za volant, musí přitom počítat nejen s nebezpečným chováním rizikových, agresivních a nezkušených řidičů, ale tak s nástrahami silnic.

Ne všechny nehody jsou závažné. Valná většina z nich náleží spíše k menším karambolům, při kterých v nejhorším případě dojde k hmotné škodě na vozidle. Bohužel však dochází i k velmi závažným nehodám, při nichž dochází ke zraněním i k úmrtím. Při každé nehodě je vždy dobré dodržovat zásady, které mohou zachránit i lidský život.

Zachovejte klid a nepanikařte

V každé krizové situaci je důležité zachovat klid a hlavně nepanikařit. Klidný člověk danou situaci zhodnotí lépe a snáze najde nejvhodnější řešení. Některé nehody nejsou mnohdy také zlé, jak na první pohled vypadají.

V první řadě zhodnoťte zdravotní stav svůj a ostatních účastníků nehody, pokud je to možné. Dojde-li ke zranění, vždy volejte záchrannou službu a policii ČR. Do telefonu sdělte maximum informací o tom, kde a jak k nehodě došlo a jak je situace závažná.

Pokud to Váš zdravotní stav dovolí, u vozidel zapněte výstražná světla a oblékněte si reflexní vestu. Teprve poté opusťte vozidlo a umístěte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte přitom dávat důkladný pozor na okolní provoz a to zejména na rychlostních silnicích a dálnicích. Z praxe jsou bohužel známé případy, kdy kolemjedoucí vozidlo srazilo osobu čekající u nehody.

Nehodu je nutné hlásit pouze v případě zranění a hmotné škody nad 100 tisíc korun

K nehodám je nutné volat policii pouze v případech, kdy hmotná škoda přesáhne 100 tisíc korun a dojde-li k poškození komunikace či obecně prospěšného zařízení. Dojde-li ke zranění, okamžitě volejte policii a také záchrannou službu.

Nehodu je vždy důležité co nejlépe zdokumentovat. Nehodu proto nafoťte pomoci fotoaparátu či mobilního telefonu a vyplňte záznam o nehodě. Pokud nemáte oficiální formulář, postačíte si s obyčejným kusem papíru. Záznam musí obsahovat celá jména, osobní údaje a podpisy přímých účastníků nehody i případných svědků.

Nehodu také nahlaste své pojišťovně. Ta se o postará o vyřešení pojistné události. Dle určení viníka, a dalšího řešení pojistné události (hmotná škoda, škoda na zdraví, atd.) pak pojišťovna vyplatí škodu poškozenému.

Pozor na lovce nehod

Lidé bývají po nehodě v šoku a nejsou schopni normálně uvažovat. Toho využívají tzv. lovci nehod. Jsou vidět na místech, kde dochází k častým dopravním nehodám. Jakmile se u nějaké ocitnou osobně, snaží se od účastníka nehody získat plnou moc s tím, že kompletně zajistí vyřešení pojistné události od odtah, přes servis i vyplacení škody.

Poškození jsou pak nemile překvapení, když jim naúčtují vysoké částky za opravu poškozeného vozu i zapůjčení vozidla náhradního. A proto vždy kontaktujte pouze svoji pojišťovnu a vozidlo nechte opravit v autorizovaném servisu či v servisu, které znáte osobně. Jedině tak se vyhnete dalším potížím, které se samotnou nehodou vůbec nesouvisí.

Spočítat povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku