K čemu jsou tak vysoké limity povinného ručení

K čemu jsou tak vysoké limity povinného ručení

Povinné ručení – nezadlužte se kvůli nízkým limitům

Všechny pojišťovny s povinným ručením v nabídce dávají svým klientům možnost volby různé výše limitů pojistného plnění? Některé pojišťovny došly tak daleko, že nabízejí 5 i více různých výšek limitů, od zákonných 35 milionů po 150 milionů. K čemu jsou tak vysoké limity? Tento text je zvláště určen těm, kteří jsou raději ostražitější, nehodlají nic riskovat a chtějí mít pro jistotu vše pojištěno, protože: "Co kdyby náhodou?"

Většina řidičů si nedokáže představit, že by škoda způsobená při dopravní nehodě mohla vystoupat nad zákonem daných 35 milionů korun. Právě v tom se ale většina řidičů mýlí. Ročně se odehrají desítky dopravních nehod, kdy tomu tak je – a to znamená i desítky po uši zadlužených lidí.

Řidič odpovídá za škodu

Vyhovíte zákonům, sjednáte si povinné ručení s limitem plnění 35 milionů korun a máte pocit, že už se do problémů dostat nemůžete? Chyba – limit je limit a způsobíte-li vyšší škodu, budete ji muset zaplatit. A bohužel, stává se to.

Škody jsou někdy opravdu velmi vysoké

Tam kde je to s havarijním pojištěním snadné (limitem je hodnota vašeho vozu), je povinné ručení odsouzeno k velkému dilematu – ušetřit na limitu plnění, nebo se pojistit na 100 milionů a více? Pádným argumentem by mohl být výčet jen některých případů, které mohou způsobit škody v řádech desítek milionů korun. A nejde o případy vymyšlené, nýbrž o typy situací, které opravdu nastávají:

  • Škoda způsobená na kamionech, které převážejí velké množství drahého zboží – desítky až stovky milionů korun
  • Škoda způsobená na zdraví, nebo odškodné pro pozůstalé osoby – desítky milionů korun
  • Ušlý zisk v případě způsobení invalidity, který je z povinného ručení také hrazen – desítky milionů korun

Na silnicích může nastat jakákoliv situace – ostatně to můžete vidět každý večer ve zprávách, nebo na zpravodajských portálech. Bylo by hloupé, dostat se do situace, kdy vás milionové dluhy zadluží na celý život, jen kvůli ušetřeným pár stovkám za vyšší limit plnění.

Každopádně je třeba na závěr dodat, že těm pozitivně smýšlejícím z vás, kterým se smůla vyhýbá a kteří si žádné krizové scénáře nepřipouští, držíme palce a i my věříme, že jim i ty nejnižší limity budou stačit. :)

Spočítat povinné ručení

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku