Pojištění a jeho vývoj v roce 2013

Pojištění a jeho vývoj v roce 2013

Pojištění a jeho vývoj v roce 2013

Uplynulý rok 2013 potvrdil většinu odhadů ve vývoji pojištění. Odborníci odhadli vývoj u povinného ručení a u pojištění podnikatelů. Méně úspěšní byli naopak u havarijního pojištění, kde byly jejich prognózy až moc optimistické. Mnoho času zabrala také implementace nového Občanského zákoníku.

Celkový objem pojistného se i přes počáteční růst na začátku roku propadl o 0,8 procenta. Hlavní příčinou je nevyrovnanost výsledků v životním pojištění, zejména u jednorázových pojištění. Meziročně byl zaznamenán pokles u životního i neživotního pojištění.

Nejsilnější zůstává Česká pojišťovna

Pořadí pojišťoven nicméně zůstává i nadále velmi podobné a na prvních pěti pozicích jsou stále stejné pojišťovny. Postavení nejsilnější pojišťovny stále patří České pojišťovně, která je následována Kooperativou. Rozdíl mezi nimi se však pomalu a jistě snižuje a Kooperativa pojišťovna se České pojišťovně stále více přibližuje. Na třetí místo se posunula Allianz pojišťovna a na čtvrté Pojišťovna České spořitelny. Na páté místo z původně třetího místa klesla ČSOB Pojišťovna.

Co se týče pojišťovacích skupiny, tak výsledky ukázaly, že skupina Vienna Insurance Group (Česká podnikatelská pojišťovna a Kooperativa pojišťovna) je silnější než její hlavní konkurent skupina Generali PPF Holding (Generali pojišťovna a Česká pojišťovna).

“Celkový objem pojistného poklesl na konci roku o 0,8 procenta.”

K poklesu došlo u životního i neživotního pojištění

V případě neživotního pojištění byl zaznamenán pokles o 0,3 procenta. Převahu si zde zachovává skupina Generali PPF Holding a v rámci jednotlivých pojišťoven je pořadí následující - Česká pojišťovna, Kooperativa pojišťovna a Allianz pojišťovna. U povinného ručení pokles činil 0,9 procenta a u havarijního pojištění 1,3 procenta. Vzhledem k tomu, že v roce 2013 některé pojišťovny nabízely povinné ručení za nízké ceny, je velmi pravděpodobné, že čísla za rok 2014 budou odlišná.

U životního pojištění byl zaznamenán propad o 1,2 procenta. I zde je na prvním místě Česká pojišťovna, kterou následuje Pojišťovna České spořitelny a Kooperativa pojišťovna. V rámci pojišťovacích skupin je v životním pojištění výrazně úspěšnější VIG, která své postavení neustále posiluje.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku