Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Hory, stejně jako mořská pobřeží, bývají oblíbenými destinacemi pro strávení dovolené. Nejvíce lidí do horských oblastí míří v období zimních měsíců, aby zde oprášili své lyžařské umění. Do hor se však jezdí také za turistikou a to v každém ročním období. Vzhledem k tomu, že hory skýtají určitá nebezpečí, s ohledem na obtížnost plánovaných aktivit je důležité přizpůsobit také cestovní pojištění.

Standardně cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy a související náklady (ošetření, převozy, hospitalizace, léky, lékařské zákroky a operace, atd.). Zdaleka ne všude cestování pojištění zahrnuje zásah horské služby, a proto se na tuto problematiku podíváme blíže.

V ohrožení života pomůže Horská služba

Zásah horské služby obvykle vyžadují závažné úrazy a zranění, v jehož důsledku nelze pokračovat v cestě či provozování sportů. Zásah horské služby je požadován také ve chvílích, kdy turista zabloudí a nemůže se dostat zpět do civilizace. V takových chvílích je na pomoc zavolána Horská služba. Ta přirozeně není zadarmo. Naopak její provoz je velice drahý, a pokud nemáte Zásah horské služby nemáte pojištěný, čeká vás pořádný “dloužek” v podobě několika set tisíc korun.

Pozor na slovenské Tatry

Můžete být důslední a sjednat si kvalitní cestovní pojištění, a přesto vás na Slovensku překvapí nemalým účtem za zásah jejich Horské záchranné služby. Jak je to možné? Je bohužel smutnou pravdou, že zásah Horské služby na Slovensku je třeba si připojistit. Většina českých pojišťoven má v cestovním pojištění zahrnuté zásah horské služby při úrazu, ale nikoliv pátrací akci.

Pokud se stanete nadšeným turistou, který bude mít tu smůlu a zraní se na neznámém či špatně dostupném místě, může se dočkat nemilého překvapení v podobě účtu za rozsáhlou pátrací akci. Kritizovaným příkladem naštěstí s dobrým koncem se stal případ pohřešovaného desetiletého chlapce před deseti lety, kdy došlo ke změnám v úhradách za zásahy Horské služby. Lidé nebyli včas informování a mnozí vyrazili do hor nepojištění.

“Rozruch u veřejnosti vyvolal případ pohřešování desetiletého chlapce z Prešova, účastníka dětského tábora. Záchranná akce v Západních Tatrách trvala 42 hodin a zúčastnilo se jí 200 záchranářů z řad horských služeb, dobrovolníků, hasičů a policistů. Chlapec byl zachráněn, ale náklady se vyšplhaly na šokujících 622 000 slovenských korun. Nastal zajímavý precedens. Mezd se postupně zřekly všechny složky horské služby a zbytek nákladů doplatili předseda vlády, předseda parlamentu a ministr vnitra.”

Přehled zásahů horské služby dle jednotlivých pojišťoven:
Pojišťovna Zásah horské služby(při úrazu) Zásah horské služby(pátrací akce)
AIG ano ne
Allianz ano ne
AXA Assistance ano ne
ČSOB ano ne
ERGO ano ne
ERV ano ne
Generali ano ne
Uniqa ano ano
Union ano ano s připojištěním technické asistence pouze pro Slovensko
VZP ano ne
Wüstenrot ano ano s připojištěním nákladů HS pouze pro Slovensko

Zdroj: Pojišťovny

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku