V roce 2014 nás čeká plošné zdražení povinného ručení

V roce 2014 nás čeká plošné zdražení povinného ručení

Čeká nás zdražení povinného ručení

V příštím roce si čeští motoristé připlatí za povinné ručení. Na vině je příspěvek na financování hasičů a novinky v občanském zákoníků, tvrdí Česká asociace pojišťoven. Odhaduje se, že povinné ručení by mělo být plošně zdraženo až o pětinu.

Ceny povinného ručení zdražily již v letošním roce 2013 a to v průměru o 3 procenta. Nejvíce zdražení pocítili rizikoví klienti, mladí řidiči a také řidiči ve velkých městech. Pojišťovny zvýšení sazeb odůvodnily rostoucím plněním týkajících se zdravotních následků.

Povinné ručení dražší až o pětinu v roce 2014

Od 1. září 2013 navíc musí pojišťovny platit paušální náhradu ve výši 5 600 korun za každou hodinu zásahu hasičů. Nový občanský zákoník, který vejde v platnosti 1. ledna 2014, ještě k tomu navíc stanovuje vyšší náhrady škod pro poškozené.

Nejvíce se změny týkají u náhrad újmy na zdraví. Právě tyto změny jsou hlavními příčinami plánovaného zdražené povinného ručení. „Jakým způsobem pojišťovny tento růst nákladů promítnou do cen, je na jejich rozhodnutí, pravděpodobně se však neobejdou bez výrazné úpravy cen pojistek,“ řekl Tomáš Síkora, ředitel České asociace pojišťoven (ČAP).

Nejvíce si připlatí rizikoví řidiči

Zdražování pojistného se nebude týkat všech řidičů stejně. Nejvíce zdražení pocítí řidiči, kteří bourají častěji. Rozdíl mezi cenami pojistného u dobrých a rizikovějších řidičů se začal zvyšovat již v letošním roce. “Do budoucna se bude jen dále prohlubovat rozdíl ve výši pojistného mezi dobrými a špatnými řidiči. Musí platit pravidlo – pokud jezdíš bez nehod, budeš platit málo. Naopak – pokud bouráš, budeš platit hodně. A především více než dosud,“ uvedla Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Výhody pro bezproblémové řidiče

Naopak řidiči, kteří se mohou pochlubit dlouhodobou jízdou bez nehod, se mohou těšit na řadu zvýhodnění. Tito klienti budou mezi pojišťovnami stále více žádaní a proto jim budou pojišťovny nabízet různé lákadla v podobě bonusů a slev za jízdu bez nehody nebo fixace ceny až na několik let dopředu.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku