Cestovní pojištění do Běloruska

Cestovní pojištění Bělorusko

78. mistrovství světa v ledním hokeji se koná od 9. do 25. května 2014 v běloruském Minsku. Turnaje se zúčastní 16 týmů včetně toho našeho. Chystáte se také podpořit naše hokejisty přímo v Bělorusku? Před odjezdem si nezapomeňte zařídit cestovní pojištění. Uzavřete jej snadno online, během pár minut na ePojisteni.cz a můžete vyrazit na cestu za medailí. :)

Cestovní pojištění do Běloruska

Cestovní pojištění Vás vyjde na pár set korun a přitom Vám poskytne finanční jistotu pro nečekané případy jako je nemoc či úraz. Vybírat nemusíte jen podle ceny. Důležité je i to, co je v konkrétním produktu zahrnuto za služby, jaké všechny typy zákroků jsou z pojištění hrazeny, s jakými limity plnění, případně s jakou spoluúčastí. K základnímu balíčku si můžete k většině produktů sjednat také další připojištění. Mezi nejvíce využívané patří připojištění úrazu, připojištění ztráty zavazadel, připojištění odpovědnosti nebo připojištění storna zájezdu.

Zápasy Českého národního týmu

V základní skupině sehrají naši hokejisté první zápas hned v první den šampionátu. V pátek 9.5. se utkají Slovenskem. Následují zápasy v neděli 11.5. s týmem Švédska a v pondělí 12.5. s Kanadou. Ve středu 14.5. nás čeká Itálie, v sobotu 17.5. Dánsko, v neděli 18.5. Norsko a v úterý 20.5. Francie. Tímto zápasem skončí základní část a začnou vyřazovací boje, do kterých se doufejme zapojí i náš tým a bude tak potřebovat Vaši podporu přímo na místě! Čtvrtfinále je naplánováno na 22. května, semifinále na 24. května, a zápas o bronz, stejně jako finále na 25.5.

Vízová povinnost

Pro občany EU vč. České republiky platí při cestách do Republiky Bělarus vízová povinnost. Občané ČR mohou o běloruská víza požádat na Velvyslanectví Republiky Bělarus v Praze. Na webu velvyslanectví najdete také detailní informace o podmínkách získání běloruského víza. Vízum je možno získat i po příletu na letišti v Minsku. V tom případě je ale nutné alespoň tři pracovní dny předem doručit na letiště v Minsku podpůrné doklady pro získání víza (pozvání běloruské strany).

Spočítat
ceny

Bělorusko

Běloruská republika je vnitrozemský stát východní Evropy. Hraničí s Polskem, Litvou, Lotyšskem, Ruskem a Ukrajinou. Hlavním městem Běloruské republiky je Minsk. Země má necelých 10 milionů obyvatel, tedy něco jako České Republika, ačkoli je cca 2x větší. 81,2 % obyvatel tvoří bělorusové. Nejpoužívanějším jazykem je však přesto v současnosti ruština, která má stejně jako běloruština úřední status. Měnou je Běloruský rubl.

Bělorusko se stalo nezávislým po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Zahraničně-politicky je však i v současnosti silně orientováno na Rusko. Již přes 20 let (od roku 1994) je prezidentem Běloruska Alexandr Lukašenko, který je západními zeměmi kritizován za nedemokratické postupy. Díky jeho vádě se Bělorusko dostává do stále větší hospodářsko-politické izolace. Režim uplatňuje politiku "tržního socialismu,". Bělorusko je jediným státem v Evropě, který v praxi vykonává trest smrti. V Bělorusku žije vysoký podíl ateistů. Z věřících obyvatel se zhruba 60 % hlásí k pravoslaví.

Běloruština versus ruština

Prakticky už od dob carského Ruska dochází k rusifikaci Běloruska. Běloruština je vystavena dlouhodobému útlaku ve prospěch ruštiny. V tomto trendu pokračuje i současná běloruská vláda.

Průmyslově-zemědělský stát

Bělorusko je průmyslově-zemědělský stát. Většina obyvatel tak pracuje buď ve strojírenství, těžebním, textilním, potravinářském či chemickém průmyslu, nebo v živočišné výrobě, ve které dominuje chov prasat, skotu, koní a drůbeže. Ze zemědělských plodin se v Bělorusku nejčastěji pěstují brambory, ječmen, žito, cukrová řepa a len. Převažuje tepelná energetika.

Krásy a zajímavosti

Bělorusko není příliš turisticky atraktivní zemí. Což je dáno i režimem s takřka nulovou podporou turismu. Je zde však mnoho míst, které jistě stojí za to navštívit. Hlavní město Minsk, které je dějištěm mistrovství světa v hokeji 2014, bylo bohužel za 2. světové války zničeno a není tedy ničím příliš turisticky zajímavé. Z tohoto hlediska jsou však zajímavá například města Grodno, Vitebsk (rodiště malíře Marka Chagalla), nebo na sakrální památky bohaté město Polock.

Bělorusko se rozkládá v nížinné oblasti s pouze malými výškovými rozdíly. Nejvyšší "horou" země je 345 m "vysoký" vrch Dzjaržynskaja hara. Klimatické podmínky mají oproti střední Evropě výrazněji kontinentální charakter, s chladnější zimou a větší vlhkostí.

Z přírodních zajímavostí je zásadní přitažlivá krajina Polesí na jihu země. Polesí je lesnatá nížina podél řeky Pripjať. Řeka se zde pohybuje s téměř nulovým spádem, což způsobilo vytváření typických obrovských mokřin. Za zhlédnutí jistě stojí také Národní park Bělověžský prales na hranici s Polskem.

Bělorusko má přes 11 000 jezer ledovcového původu, která jsou pozůstatkem doby ledové. Největší z nich jsou 80 km² velké jezero Narač a Asvějské jezero. Bělorusko je velmi lesnatou zemí. Zhruba jednu třetinu státu tvoří lesy. Fauna se zde podstatně neliší od středoevropské. Ve zdejších lesích snadno narazíte na losa, rysa, medvěda, méně často pak i na vlka.

Spočítat
ceny
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2