Cestovní pojištění pro diabetiky

Diabetes mellitus neboli cukrovka je závažné chronické onemocnění, které nemocnému může přinést řadu omezení, komplikací a rizika v běžném životě. Naštěstí se péče o diabetiky neustále zlepšuje, a proto i oni mohou žít normálně a užívat si bezstarostného cestování do cizích zemí stejně jako zdraví lidé.

Tuzemské pojišťovny zpravidla nenabízí žádné speciální cestovní pojištění pro diabetiky. Je však možné si sjednat běžné cestovní pojištění. Některé pojišťovny dokonce nabízí možnost připojištění vybraných závažných onemocnění, které diabetiky ohrožují nejvíce (selhání ledvin, mrtvice, oslepnutí a amputace nohy nad kotníkem). V každém případě je u diabetiků nutná důkladná příprava před samotnou cestou.

Při sjednávání pojištění se proto nezapomeňte informovat o nabídce současných pojišťoven, a pokud to bude možné, sjednejte si odpovídající připojištění. Doporučuje se rovněž připojištění glukometru a inzulinové pumpy proti odcizení.

Diabetici na cestách. Na co nezapomenout

Před cestou by diabetik měl absolvovat konzultaci se svým lékařem, který zhodnotí jeho stav, a vysvětlí mu možná rizika jeho cesty. Zároveň mu vystaví lékařskou zprávu v anglickém jazyce. Při výběru destinace je nutné brát v potaz stupeň onemocnění a je-li to nutné, zajistit si ubytovaní s možností diabetické diety.

Součástí výbavy musí být dostatečná zásoba léků na celý pobyt. To platí zejména pro inzulín, který si své účinky uchovává pouze jeden měsíc. Jinak je nutné je uchovávat v lednici. Pro odvrácení hrozící hypoglykemie je vhodné mít neustále u sebe dostatek sladkých nápojů či potravin.

Hotel, ve kterém diabetik přebývá, by měl být včas informování o nemoci. Je vhodné si zjistit informace o nejbližší lékárně či lékařské pohotovosti pro případ potřeby.

Spočítat
ceny