Cestovní pojištění a storno poplatky

Včasný nákup dovolené se nemusí vždy vyplatit. Stačí vážnější onemocnění či úraz, kvůli kterému nebudete moci na dovolenu odjet, a přijdete o podstatnou část peněz. Cestovní kanceláře si totiž za zrušení dovolené účtují tzv. storno poplatky, jejichž výše závisí na lhůtě, v níž dovolenou zrušíte. Čím se storno dovolené blíží termínu odjezdu, tím jsou storno poplatky vyšší a mohou činit 50 až 100 procent ceny zájezdu!

Řešení existuje a jejím cestovní pojištění a storno poplatky neboli pojištění storno poplatků. V případě zrušení dovolené ze závažných důvodů Vám tyto poplatky uhradí pojišťovna. Při sjednávání pojištění se však důkladně seznamte s podmínkami vybraného pojištění. I pojištění storno poplatků obsahuje řadu výluk, na které se pojištění nevztahuje.

Pozor na výluky u pojištění storno poplatků

V první řadě se pojištění nevztahuje na celou část storno poplatků. Pojišťovny zpravidla uhradí pouze část a to v rozmezí od 50 do 80 procent. Pokud tedy na storno poplatcích přijdete o 10 tisíc korun, pojišťovna Vám uhradí maximálně 8 tisíc korun.

Pozor také na letecké zájezdy. Pojištění storno poplatků se totiž vztahuje pouze na samotnou letenku a nikoliv na letištní taxy, poplatky za vízum či palivové příplatky. Tyto poplatky tvoří podstatnou část konečné ceny za letenku. Pokud tedy za letenku utratíte 12 tisíc korun a cena letenky činí 5 tisíc korun, pak Vám pojišťovna uhradí maximálně něco kolem 8 tisíc dle smluvních podmínek konkrétního pojištění.

Další možné výluky i pojištění storno poplatků:

  •  nečekaná ztráta zaměstnání
  •  nezískané vízum
  •  nemožnost čerpat dovolenou
  •  změny zprostředkovatele zájezdu
  •  nepříznivá geopolitická, klimatická, ekologická či epidemiologická situace v cílové zemi
  •  změna zdravotního stavu vlivem psychické poruchy či choroby, v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek či v reakci na očkování
  •  komplikace po výkonech v oboru plastické chirurgie
  •  zrušení cesty z důvodu těhotenství včetně zdravotních komplikací s ním souvisejících
Spočítat
ceny