Nejbizarnější pojistné podvody roku 2013 se týkaly záchodů

V Praze 28.11.2013 (Tisková zpráva)

Falšování vlastní smrti, poškozování aut sbíječkou nebo záměrné ucpávání a vyplavování toalet - to jsou příklady nejbizarnějších pojistných podvodů, zaznamenaných likvidátory zahraničních i českých pojišťoven v průběhu roku 2013.

Podvodníci se zaměřují především na zneužívání havarijního pojištění či povinného ručení. "Tyto podvody stále patří světově k nejčastějším. V Británii byl například letos odhalen gang, jehož členové záměrně vjížděli před jiná vozidla tak, aby došlo k lehké nehodě. Celkem si tímto způsobem vydělali v přepočtu přes 16 milionů korun; neváhali dokonce ani schválně narazit do autobusu se 26 lidmi na palubě," líčí David Holý ze společnosti ePojisteni.cz, jež je největším českým online pojistitelem.

Ještě aktivnější gang odhalili letos vyšetřovatelé v USA. Skupina podvodníků zde záměrně poškozovala automobily sbíječkou a aranžovala z nich dopravní nehody. Celkem způsobili pojišťovnám škodu za asi 45 milionů korun.

Mnohem vzácnějším případem je situace, kdy pojištěný finguje smrt rodinného příslušníka nebo dokonce sám sebe. "V USA byl zaznamenán případ, kdy muž ohlásil, že jeho otec zmizel při plavání v oceánu. Záchranáři po muži marně pátrali, po čase byl prohlášen za mrtvého a synovi byla vyplacena životní pojistka ve výši asi 8 milionů korun. Jen pár měsíců poté se ale podařilo údajně utonulého muže vypátrat v jiném státu," popisuje David Holý.

Ne všichni podvodníci dokážou svůj plán dotáhnout do konce. "Příkladem může být muž z Číny, který se rozhodl předstírat svou vlastní smrt. Dokonce nechal své známé, aby jeho tělo nesli městem. Ten den bylo ale velmi horké počasí; muž nakonec podvod vzdal a "zázračně" ožil, protože se potřeboval napít," popisuje nezdařený podvod Holý.

Naopak jiné podvody by patrně nikdy nebyly odhaleny, kdyby je jejich původci hloupě neopakovali. "Žena v USA dostala odškodné za to, že jí při návštěvě toalety v obchodním domě poškodila přetékající voda její pojištěné věci. Bohužel pro ni ale tentýž pojistný nárok uplatňovala ještě několikrát. Nakonec se ukázalo, že v obchodních domech sama toalety ucpávala a záměrně je nechala přetékat, aby mohla škodu na svém majetku ohlásit," vysvětluje Holý.

Co se podobných případů v ČR týče, i zde se podvodníci nejčastěji zaměřují na zneužívání povinného ručení nebo havarijního pojištění. "Například u Servisní pojišťovny, která je partnerskou pojišťovnou ePojisteni.cz, jsme zaznamenali případ, kdy majitel při autonehodě zcela zničil svůj nepojištěný automobil. Vypůjčil si tedy vůz stejného typu a stejné barvy, umístil na něj SPZ ze svého havarovaného auta, nafotil jej a pojistil. O dva měsíce později nahlásil havárii a domáhal se výplaty pojistného plnění," popisuje David Holý.

Podvod však nevyšel. Vyšetřovatelé při porovnání fotografií pojištěného a havarovaného vozidla zjistili řadu rozdílů - jedno z aut například nemělo zadní stěrač, senzory pro couvání, tažné zařízení a dálniční známku, auta měla také odlišný typ zástěrek. "Pojišťovny zaměstnávají a najímají soukromé detektivní kanceláře, které pro ně prověřují podezřelé případy. Velké procento podvodů se tak podaří odhalit," uzavírá Holý.

Mluví se o nás