Pojištění úpadku budou muset mít nejen cestovní kanceláře, ale i cestovní agentury

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá novelu zákona o některých podmínkách podnikání a výkonu některých činností v oblasti cestovní ruchu, na základě které bude od roku 2015 povinnost mít sjednané pojištění proti úpadku platná nejen pro cestovní kanceláře, ale také pro cestovní agentury.

Podle novely zákona bude pojištění proti úpadku vyžadováno po každém, kdo pořádá zájezdy do zahraničí za úplatu. Podle odborníků má připravovaná novela smysl, protože pročistí cestovní trh a prospěje zákazníkům cestovních kanceláří. Zákaznicí získají vyšší ochranu při koupi dovolené a to již od letní sezóny v příštím roce.

"Na každého, kdo bude organizovat zájezd, budou stejné požadavky jako na cestovní kancelář. Často klienti v nabídkách nerozliší, co je cestovní kancelář, agentura či třeba fyzická osoba, která pořádá zájezd," uvedl Jiří Houdek, náměstek ministryně pro místní rozvoj.

Bude novela zákona pro cestovní agentury likvidační?

Méně nadšeně se tváří cestovní agentury, kterých je v současné době v České republice cca 3 500. Pro mnoho z nich bude nově zavedená povinnost pravděpodobně důvodem k ukončení činnosti.

"Ne všechny cestovní agentury, především ty malé, by si mohly pojištění proti úpadku dovolit a mohlo by dojít k dalšímu pročištění trhu subjektů podnikajících v cestovním ruchu," uvedl Jaromír Beránek, analytik cestovního ruchu. Domnívá se však, že novela zákona je správným krokem, který zvýší důvěryhodnosti subjektů působících na současném cestovním trhu.

Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku. O co jde?

Detaily pojištění proti úpadku definuje zákon č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu (§ 6), podle kterého se pojištění vztahuje na situace, kdy cestovní kanceláře nemůže z důvodu úpadku:

  •  poskytnout zákazníkovi dopravu, která byla zahrnuta v ceně zájezdu z místa pobytu zpět do České republiky,
  •  vrátit zákazníkovi uhrazenou zálohu nebo cenu zájezdu, pokud se plánovaný zájezd ze závažných důvodů neuskutečnil,
  •  vrátit zákazníkovi rozdíl mezi uhrazenou cenou zájezdu a konečnou cenou zájezdu, pokud se uskutečnil pouze z části.
Spočítat
ceny

Mluví se o nás