Povinné ručení pro obytný přívěs

Povinné ručení pro obytný přívěs

Již od roku 1935 platí pro české motoristy zákonná povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Toto pojištění je upraveno zákonem č. 168/1999 Sb. a my jej známe spíše pod názvem povinné ručení. Povinné ručení musí mít ze zákona uzavřen každý vlastník motorového vozidla, které je registrované na příslušném úřadě, a tudíž má přidělené registrační značky i technický průkaz. Bez platného pojištění není možné vozidla ani registrovat.

Povinné ručení na přípojné vozidlo

Z povinného ručení jsou hrazené pouze škody, které vznikly na zdraví, životě či majetku dalších osob v důsledku provozu vozidla pojištěného. Povinné ručení nekryje škody, které při pojistné události vznikly na vozidle pojištěného. K tomuto účelu slouží havarijní pojištění, které je dobrovolné a záleží pouze na vlastníkovi, zda si jej sjedná či nikoliv. Havarijní pojištění se také vztahuje na škody, ke kterým došlo v důsledku živelných událostí, krádeže či vandalismu. Některé pojišťovny nyní nabízí pojištění odcizení a živlů formou doplňkového připojištění k povinnému ručení.

Povinné ručení je nařízeno zákonem, a pokud majitel své vozidlo provozuje nepojištěné, zákon porušuje. V případném správním řízení bude povinen zaplatit finanční pokutu ve výši od 5 000 do 40 000 korun a jeho vozidlo může být nevratně vyřazeno z registru. Garanční příspěvek byl s platností od 15. ledna 2015 zrušen.

Obytné přívěsy patří mezi tzv. přípojná vozidla a pro mnoho lidí jsou nepostradatelnými pomocníky při cestování. Jedná se v podstatě o mobilní ubytovací zařízení, které jsou vybavené postelemi, kuchyňkou a toaletou. Obytné přívěsy nejsou vybavené samostatným pohonem, a proto musí být vždy připojeny za další motorové vozidlem.

Jelikož mají však přidělené registrační značky a technický průkaz, musí být i obytné přívěsy řádně pojištěné. Povinné ručení se může také v případě obytných přívěsů značně lišit a je tedy více než vhodné si mezi sebou porovnat více konkurenčních nabídek. Naše kalkulačka povinného ručení za Vás porovnání provede online a během pár minut. Nejlevnější povinné ručení si poté snadno objednáte a my Vám veškeré dokumenty zašleme až domů.

Spočítat
ceny
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Mluví se o nás