Povinné ručení versus odcizení vozidla

Povinné ručení a odcizení vozidla

V oblasti pojištění vozidel rozlišujeme dva základní typy - zákonné povinné ručení a dobrovolné havarijní pojištění. Jaký je mezi nimi rozdíl? Povinné ručení nařizuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění z provozu vozidel a slouží k ochraně vlastníků vozidel před finančním důsledky škod jimi způsobenými. To znamená, že se vztahuje na škody na:

  •  zdraví (léčba, hospitalizace, léky, operace, nutné převozy …)
  •  životě (repatriace, přiměřené náklady pohřbu, náklady na výživu pozůstalých, …)
  •  věcné škody (poškozené auto druhé osoby a jeho osobních věcí) a náklady spojené s odstraňováním nehody (poškozené dopravní značení, …)
  •  finanční škody (ušlý zisk či náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků)

Povinné ručení musí mít uzavřené všichni vlastníci vozidel, která registrovaná v ČR a jsou provozovaná na základě udělených registračních značek a velkého technického průkazu.

Běžně se tedy povinné ručení nevztahuje na odcizení vozidla a nehradí škody takto způsobené. Je však možné u některých pojišťoven sjednat v rámci povinného ručení odcizení vozidla jako připojištění. Je však otázkou, zda je takové připojištění povinné ručení odcizení vozidla rovnocenné s klasickým havarijním pojištěním. Při výběru pojištění pro své vozidlo si proto nezapomeňte porovnat různé varianty.

Spočítat
ceny
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Mluví se o nás