Rozhodnutí soudu: i kradené auto lze pojistit

V Brně 4.11.2014 (Tisková zpráva)

V tuzemsku se každoročně prodá asi 100 tisíc kradených aut. Pokud se však do bazarů a jejich majitelé je koupí bez toho, aby se o problematické minulosti dozvěděli, v případě potíží s pojišťovnou stojí právo na jejich straně. Jak upozornil server ePojisteni.cz, rozhodl o tom Nejvyšší soud. K němu se totiž dostaly dva spory kvůli problémům s VIN kódem. Ten totiž může prozradit pochybnou minulost vozu.

„Falešný či padělaný VIN kód nově nemůže být důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy. Přestože právě VIN kód bývá rovněž uvedený nejen v kupních, ale také v pojistných smlouvách, pojišťovna nemá právo zadržovat pojistku, pokud se s podezřelým vozem něco stane. Jeho majitel však musí prokázat, že nevěděl o tom, že vůz je kradený,“ upozornil na jednu z největších novinek letošního roku David Holý, marketingový ředitel ePojisteni.cz. Právě do podobné situace se dostali do potíží majitelů vozů z autobazaru. Při šetření pojistné události bylo zjištěno, že vůz byl kradený a proto pojišťovna odmítla zaplatit pojistné plnění.

Již ve dvou případech v letošním roce se Nejvyšší soud postavil za majitele aut. "Uvedení falešného identifikátoru VIN ve smlouvě nezpůsobuje její neplatnost. Pojistná smlouva je v takovém případě uzavřena platně a pojistitel má podle takové smlouvy právo na plnění pojistného," rozhodl Nejvyšší soud.

„Podle soudu jsou mnohem podstatnější informace o výrobci a roku výrobu, barvě vozu, obsahu motoru a také číslu technického průkazu,“ dodal k situaci Holý.

Co se v konkrétních případech stalo? Oba soudní spory měly jedno společné, oba majitelé nakoupili v autobazaru vůz původem z Německa. V prvním případě bylo auto odcizeno a během šetření se ukázala jeho problematická minulost, proto pojišťovna nechtěla pojistku vyplatit. Soud tomuto jednání však zabránil. V druhém případě kradený vůz našla policie, která jej vzala novému majiteli a vrátila původnímu. Kupec z bazaru tak zůstal bez auta i bez pojistky. I v tomto případě se jej zastal

David Holý, ePojisteni.cz

Mluví se o nás