Užitečné rady na cesty do zahraničí

V této sekci Vám přinášíme užitečné rady týkající se cestování a cestovního pojištění, které Vám mohou pomoci na Vašich cestách, při jejich plánování, i po návratu zpět domů. Naleznete tu informace, jak se na cestu vybavit, na co nezapomenout, jak se zachovat v případě vzniku pojistné události a mnohé další. Doufáme, že Vám naše rady budou nápomocné.

 • 1. Užitečné rady před odjezdem Informace o cílové zemi Než se vypravíte na cestu do zahraničí, v zájmu bezpečnosti a příjemného pobytu si prostudujte všechny důležité informace o cíli své cesty a případných přestupních bodech, aby vás nic nepřekvapilo. Ideálním zdrojem jsou oficiální informace a všech státech světa na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky: www.mzv.cz Tam můžete snadno procházet seznamem zemí, ke kterým jsou dostupné informace o bezpečnosti, podnebí, politické situaci, dopravě, velvyslanectví a podobně. Samozřejmě, že další doplňující informace od osob, které mají například nedávnou zkušenost s návštěvou dané země, mohou pomoci, ale informace na stránkách ministerstva by měly být dostatečné a před případnými riziky dostatečně varující.

  Očkování
  Každá dovolená, zahraniční obzvláště, je potenciálně riziková. Bez provedeného očkování proti tetanu jde o veliký hazard. Stejně tak nepodceňujte hrozby jednotlivých zemí a očkujte se proti nemocem, kterým můžete být vystaveni a vybavte se léky a prostředky k ochraně zdraví- například repelenty proti komárům v oblastech, kde hrozí malárie nebo horečka dengue. V některých státech světa je poměrně běžnější i TBC, žloutenka typu A a B a další choroby, o jejichž výskytu se vždy s předstihem (kvůli očkování) informujte.

  Lékárnička a hygiena
  Ať jedete kamkoliv, nepodceňte zdravotní rizika. Základem je dodržování přísné hygieny, kterou je nutné v mnoha zemích (raději ve všech) doplnit pitím pouze balené vody. Zároveň se nedoporučuje jíst ovoce, zeleninu a ostatní čerstvé potraviny bez náležité tepelné úpravy- omytí ve vodě z vodovodu z pochopitelných důvod nemusí stačit. Pozor také na mléčné výrobky a led v nápojích, pokud výslovně nevíte, že je tvořen z balené vody. Časté mytí rukou antibakteriálním mýdlem by mělo být samozřejmé. Přibalte si také dezinfekci, náplasti, obvazy, kapky do očí, své léky + léky jako ibalgin, dithiaden a podobné, které se mohou hodit v mnoha nepříjemných situacích. Pokud se jedete opalovat (nebo jedete na hory), určitě s sebou vezměte krém na spálenou kůži (s vysokým obsahem panthenolu). Nespoléhejte se na to, že v zahraničí narazíte vždy na otevřenou lékárnu a potřebné léky si vždy vezměte z domova.

  Finanční rezerva
  Na cestu do zahraničí s sebou vždy mějte dostatečný finanční obnos včetně rezervy. V některých státech totiž musíte zaplatit zdravotní péči na místě a proplacení se dočkáte až zpět ve vlasti. Ani ve státech EU nespoléhejte pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, protože před spoluúčastí a přímo hrazenými zákroky vás neochrání.

  Bezpečná výbava
  Pokud chcete v zahraničí sportovat se svou vlastní výbavou, pečlivě překontrolujte, zda je výbava v bezpečně použitelném stavu. Pro některé sporty je vhodná speciální ochrana- plovací vesta pro rafting a podobné sporty, helma pro cyklistiku, chrániče pro jízdu na kolečkových bruslích a podobně- můžete tím předejít i vážnému zranění. Používání správného vybavení je navíc jednou z podmínek pro vyplacení pojistky v případě, že se vám něco stane- o konkrétních sportech a předepsané výbavě se informujte v dokumentech vaší pojišťovny.

  Kopie dokladů
  Je nutné a zároveň ne příliš bezpečné nosit důležité doklady vždy s sebou. Ideálním řešením je pořízení kopií dokladů, které následně máte vždy u sebe, ale nemusíte se bát jejich odcizení nebo ztráty. Nejbezpečnějším místem pro originály je pravděpodobně hotelový trezor. Důležité doklady: občanský průkaz/cestovní pas, Evropský průkaz zdravotního pojištění, průkaz cestovního pojištění, případně i zelená karta prokazující zaplacené povinné ručení (pokud využíváte v zahraničí svůj automobil).

  Dostatečné cestovní pojištění
  Před sjednáním cestovního pojištění je nutné si přesně stanovit, jak budu pobyt v zahraničí trávit. Z toho pak vyplývají i rizika a specifika, kterým je nutné cestovní pojištění přizpůsobit. Pokud jedete na čistě rekreační dovolenou, bude pravděpodobně stačit základní cestovní pojištění s připojištěním odpovědnosti za škodu (nikdy nepodceňovat!), případně s připojištěním zavazadel nebo úrazu. Pokud však chcete na dovolené sportovat, musíte si zjistit, do jaké kategorie u dané pojišťovny tyto sporty patří- jsou to nenáročné sporty v základním pojištění, nebo jde o rizikovější aktivity, za jejichž pojištění si musíte připlatit? Při cestování s CK si pak pouze pro jistotu zkontrolujte, zda je CK pojištěná proti riziku úpadku (za zákona musí být každá CK, nikoliv však cestovní agentury, které pouze zprostředkovávají zájezdy opravdových CK).
 • 2. Výběr pojištění Komerční cestovní pojištění by mělo být samozřejmou součástí každé vaší cesty do zahraničí. Ani pro státy EU neposkytuje Evropský průkaz zdravotního pojištění dostatečnou ochranu. Výběr cestovního pojištění není vůbec náročný - stačí věnovat dostatek času na promyšlení případných rizik. Co od své cesty očekáváte? Jaké činnosti budete pravděpodobně provádět? Jedete do země, kde je opravdu vysoké nebezpečí, že se vám něco přihodí? Všemu tomu přizpůsobte své pojištění, a pokud si nejste jistí, vždy vyberte tu vyšší variantu pojištění, ať už jde o limit plnění pro pojištění léčebných výloh, širší asistenční služby nebo pojištění rizikových sportů a náročných aktivit (rafting, potápění, vysokohorská turistika, horolezectví a podobně). Naprosto nutnou součástí by mělo být pojištění odpovědnosti. Asistenční služby jsou naštěstí v základních službách každého cestovního pojištění, takže důležitý kontakt s domovem a svou pojišťovnou máte zajištěn.

  Pojištění k platebním kartám
  Jedná se o zajímavý produkt, který na první pohled každému cestovateli s platební kartou ulehčuje život, ale není důvod k přehnanému optimismu. Jako každý balíček služeb, i zde jsou jasně dané parametry a ve většině případů nemusí krýt skutečně všechna rizika, která s vaší cestou do zahraničí budou spojena. Samozřejmě že pro určité cesty do zahraničí může toto pojištění stačit- prostudujte si pojistné podmínky, abyste zjistili, zda tomu tak opravdu je. Cestovní pojištění není tak drahým produktem, aby se jeho případné sjednání nevyplatilo. Následky jeho nesjednání bývají naopak mnohem horší. Zjistěte si, jaký je rozsah pojištění i co do osob, které s vámi případně cestují (rodina). Výše limitů může hovořit také proti tomuto druhu pojištění, proto si pečlivě všechny podmínky prostudujte a v případě jakýchkoliv pochybností o dostatečnosti tohoto pojištění si sjednejte komplexní cestovní pojištění.

  Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP nebo též EHIC- European Health Insurance Card):
  Jde o průkaz, který s největší pravděpodobností máte v peněžence nebo pouzdře na doklady. Vydávají ho zdravotní pojišťovny České republiky a ostatních států EU. Jde o důkaz, že máte řádně sjednáno zdravotní pojištění. Na jeho základě máte právo na lékařské ošetření ve státech Evropské Unie, států Evropského hospodářského prostoru a několika dalších zemí, se kterými má Česká republika smlouvy (například oblíbené destinace Turecko a Chorvatsko). Nejde však o plnohodnotný ekvivalent k cestovnímu pojištění- a to ani pro státy, kde je uznáván. Pokrývá pouze nutnou péči ve státních zařízeních. Nelze opomíjet ani fakt, že v mnoha státech je poměrně vysoká míra spoluúčasti, kterou vám nikdy nikdo neproplatí. Zároveň bude nutné si zdravotní zákroky platit z vlastních zdrojů, proplacení se dočkáte až zpět ve vlasti u své zdravotní pojišťovny. Důležitá součást cestovního pojištění, asistenční služba, vám bude pouze na základě EPZP také nedostupná, což výrazně zvyšuje nároky na vaše schopnosti vše zorganizovat a zajistit, což často obnáší i velkou jazykovou znalost. Cestování do zahraničí pouze s EPZP nelze proto doporučit.

  Doporučený rozsah pojištění (sjednejte si vždy):

  - Pojištění léčebných výloh včetně asistenčních služeb
  - Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na majetku i na zdraví

  Pojistnou ochranu můžete dále rozšířit o:

  - Zvýšení limitů pojištění léčebných výloh
  - Úrazové připojištění (pro případ smrti nebo trvalých následků způsobených úrazem)
  - Připojištění rizikových sportů (například potápění s přístrojem, horolezectví)
  - Připojištění zavazadel
  - Připojištění stornopoplatků
  - Připojištění právní ochrany
  - Připojištění nevyužité cesty

  Rekreační nebo rizikové sporty?
  Pokud máte v plánu aktivnější dovolenou, je nutné si podrobně prostudovat, jaká rizika vaše pojišťovna kryje v běžném cestovním pojištění. Standardně jsou kryty běžné rekreační sporty a aktivity, což nemusí být vždy dostatečné. Rizikové sporty lze u pojišťoven připojistit, ale ne každá pojišťovna pojistí vše. Některé pojišťovny jsou velmi konzervativní a i ten nejširší balíček rizikových sportů nemusí stačit- v takovém případě vám nezbyde nic jiného, než se pojistit u jiné pojišťovny, která vás při vašich aktivitách ochránit dokáže. Případně můžete vyzkoušet sjednání individuálního rozsahu rizikových sportů, ale zde s největší pravděpodobností nepochodíte, případně budete muset za takovou individuální službu zaplatit poměrně velký obnos peněz.
  Běžná lyžařská turistika také vyžaduje svá specifika, proto dávejte pozor, zda pojišťovna bere pojištění lyžařských, snowboardových a obdobných aktivit jako samozřejmost, nebo zda si za něj budete muset připlatit.
  Tradiční rizikové sporty jsou pak: rafting, potápění s dýchacím přístrojem (do maximální hloubky, typicky 10m, ale u některých pojišťoven i 40m- dokonalý příklad různého přístupu pojišťoven), horolezectví, speleologie, skialpinismus, vysokohorská turistika (opět pozor na maximální nadmořskou výšku a správné vybavení, které pro uplatnění nároku na pojištění musíte mít při provozování sportu u sebe), jachting, bungee jumping.
  Je možné se pojistit i pro případ závodně provozovaných sportů, ale na specifika se vždy informujte u své pojišťovny

  Nejčastější výluky z pojištění
  Výluky z pojištění si pečlivě prostudujte, abyste nebyli následně nepříjemně překvapeni. Typicky jde o tyto faktory, na jejichž základě vám pojišťovna odmítne poskytnout plnění:

  - alkohol v krvi, případně jiné drogy ovlivňující vnímání
  - zavinění vlastním vědomým jednáním, případně jednáním druhé osoby na základě přesvědčení od pojistníka
  - chronické onemocnění (plus úrazy a nemoci, které vznikly už před sjednáním pojištění)
  - úkony spojené s těhotenstvím
  - nebezpečné sporty, které nejsou řádně sjednány v cestovním pojištění

  Doporučené minimální limity pojistného plnění:  - pro pojištění léčebných výloh 1 250 000Kč
  - pro odpovědnost za škody na zdraví a majetku 1 milion korun, respektive 500 000Kč pro škody na majetku (ale zde nikdy nic nezkazíte vyšším limitem)
 • 3. Sjednání pojištění Existuje několik způsobů, jak sjednat cestovní pojištění. Nejtradičnější je sjednání na pobočce pojišťovny, od čehož však mnoho lidí v dnešní době už upouští. Pohodlné je sjednání pojištění po internetu/telefonu, případně vám cestovní pojištění zprostředkuje přímo cestovní kancelář, případně můžete využít služeb některé společnosti, která se zprostředkování pojištění konkrétně zabývá.

  Na pobočce pojišťovny:
  Vhodné pro osoby, které preferují osobní kontakt a názor druhé, byť ne úplně objektivní, osoby, tedy pracovníka pojišťovny. Na pobočku vždy přijděte už s jasnou představou, proti jakým rizikům se chcete pojistit, abyste neodešli s nedostatečným nebo naopak předimenzovaným produktem. Pracovník pojišťovny může mít dobré připomínky, ale zároveň vás může nalákat do sjednání pojištění, které nebudete potřebovat- je to tedy způsob, který je vhodný pro osoby, které ocení pohled někoho jiného. Pro samostatnější klienty nelze při srovnání s online pojištěním příliš doporučit. Od pojišťovny dostanete po zaplacení pojistného smlouvu a kartu s telefonním kontaktem na asistenční službu. Pokud sjednáváte přes CK, dopodrobna si zjistěte, jaké jsou limity plnění, co všechno je kryto a podobně- nenechte se odbýt nedostatečným nebo předraženým cestovním pojištěním a vždy si sjednejte pojištění odpovědnosti za škody.
  Po telefonu nebo přes internet:
  Čím dál populárnější způsob sjednání pojištění, nejenom cestovního. V první řadě jde o velkou časovou úsporu, protože ho můžete sjednat kdekoliv, kde je k dispozici telefon nebo internet (pozor na platby kartou na cizích počítačích). Pojištění můžete zaplatit buď bankovním převodem, nebo platební kartou. Obzvláště platba kartou je velmi rychlá, takže pojištění můžete sjednat skoro na poslední chvíli. V opačném případě si dejte pozor, zda je vaše pojištění platné od chvíle, kdy zadáte příkaz k úhradě, nebo až v momentě, kdy je obdrží pojišťovna. Poté už pouze dostanete elektronickou poštou zprávu, ke které bude připojena smlouva a informace o asistenční službě (telefonní číslo).
 • 4. Pobyt na dovolené

  Odpočinková dovolená
  Každá dovolená v zahraničí, byť by měla být podle vašich plánů sebeklidnější, představuje riziko. Vstupujeme do prostředí, které neznáme dokonale, z čehož vzniká velké množství pojistných událostí- nejsme zvyklí na jídlo, nemusíme dokonale dodržet hygienické nároky dané oblasti, podceníme sílu tamního slunce nebo přeceníme svůj organismus ve velkých nadmořských výškách. Jídlo je pak jednou z věcí, od které vám hrozí nebezpečí téměř všude mimo Českou republiku a nejbližší okolí. Mezi tradiční problémy patří úrazy při koupání v Chorvatsku (například neopatrnost a poranění o mořského ježka), střevní chřipka v Egyptě, Tunisku a dalších zemích, kde se výrazně nedoporučuje pít voda z vodovodu a celá škála problémů z nadměrné zátěže organismu včetně srdečních selhání a úpalu, což vás může potkat i při pouhém ležení na ostrém slunci. Dostatečné pojištění tedy nelze podcenit.

  Aktivní odpočinek
  Stále častější jsou dovolené, při kterých turistům nestačí pouhé polehávání na ostrém sluníčku a občasné smočení těla ve slané vodě. Aktivní dovolená táhne čím dál víc, protože se i čeští turisté prostého lenošení přejedli. Pokud však máme v plánu nějaké větší aktivity, je naprosto nezbytné si zjistit, v jakém vztahu jsou k vašemu cestovnímu pojištění. Tedy ještě lépe naopak- své cestovní pojištění sestavte tak, aby vyhovělo vašim maximálním nárokům. Náročnější a riskantnější fyzické aktivity totiž nejsou často v základním balíčku pojištění. Většinou pojišťovny rozlišují mezi 2-3 stupni aktivit, které jsou ochotny pojistit. V základním balíčku jde o ryze rekreační sporty s minimálním rizikem. Ty jsou součástí základního balíčku cestovního pojištění.
  Pak jsou tu ale rizikovější sporty, které je třeba připojistit. Ochota pojišťoven se v tomto případě velmi liší, proto bude asi toto jeden z hlavních parametrů, podle kterého budou náročnější turisté vybírat, u koho se pojistí. Některé pojišťovny jsou totiž velmi konzervativní a některé extrémnější aktivity u nich nepojistíte- například potápění s přístrojem do hloubky větší než 10m (ochotnější pojišťovna vás pojistí i do 40m hloubky), vysokohorská turistika nad 3500m.n.m (není problém získat pojištění až do 5000m.n.m.), sjíždění řek, rafting, paragliding, kitesurfing, bungee jumping, seskok padákem, cykloturistika, ale i horolezectví, skialpinismus a speleologie.
  Stále je však dostatek pojišťoven, které jsou ochotny pojistit i takovéto riskantnější aktivity. Nedílnou součástí bezpečnosti a splnění podmínek pro případnou výplatu pojistky je však využívání správného vybavení a přiměřených bezpečnostních prvků, například helmy při cyklistice, plovací vesty při raftingu a podobně. Mezi nejběžnější problémy patří různé naraženiny, pohmožděniny či zlomeniny.

  Sportovní dovolená
  Největší potěšení vyznavačům adrenalinu a zároveň největší rizika s sebou nesou aktivity, které už vyžadují skvělou kondici, nebo svou povahou už prostě jiné, než nebezpečné, ani být nemohou. Do první skupiny lze zařadit vysokohorskou turistiku (ve výšce 3500 metrů nad mořem a více), skialpinismus a podobné velmi náročné sporty a aktivity. Do druhé pak například potápění do hloubky 10 metrů a více, bungee jumping nebo seskok padákem, při kterých i nepatrná chyba může znamenat fatální následky, přičemž je známo, že se, byť zřídkakdy, taková chyba stane. Najít pojišťovnu, která vás před podobnými riziky ochrání, je už trochu složitější, ale stále budete mít na výběr. V akutní situaci však musí být člověk připraven na to, že se o sebe bude muset postarat sám, protože otázka zdraví, života a smrti se většinou vyřeší v řádech sekund, maximálně minut- proto s sebou vždy noste telefonní číslo na asistenční služby i místní pohotovost či záchranáře, zbytečně neriskujte, nevyrážejte na podobné riskantní aktivity sami a hlavně dobře odhadněte své síly a možnosti. Mezi nejběžnější problémy patří komplikované zlomeniny, hluboké spáleniny, těžké otřesy mozku či poranění páteř.
 • 5. Co dělat, když dojde k pojistné události? Nejdůležitějším pravidlem pro bezproblémové vyřešení každé problémové situace je: nejprve zavolejte asistenční služby své pojišťovny. Znalosti a rady, které vám budou poskytnuty, vám mohou ušetřit peníze a zachránit zdraví. Nikdo vám v zahraničí neporadí lépe a nezištněji, než vaše komerční pojišťovna, jejíž služby jste si již zaplatili.

  Pro zdárný a rychlý telefonický kontakt s asistenční službou je dobré mít připraveny tyto informace, které asistenční službě sdělíte:
  - celé jméno klienta pojišťovny, jehož se využití asistenční služby týká
  - číslo pojistné smlouvy
  - zpětný telefonický kontakt, který bude moci asistenční služby využít, a na kterém vás zastihne
  - podstatné informace ohledně vzniklé situace

  Škoda na zdraví
  Pokud dojde k nejtypičtější pojistné události, tedy nutnosti ošetřit, léčit či hospitalizovat klienta pojišťovny, ta na základě pojištění léčebných výloh tyto úkony financuje. Stranou stojí případné doplňkové úrazové připojištění, ze kterého bude zaplacena postiženému určitá, ve smlouvě stanovená částka podle toho, zda jeho zranění zanechalo trvalé následky, nebo dokonce došlo k jeho smrti (v takovém případě jsou peníze vyplaceny pozůstalým). Zároveň lze požadovat náhradu škody po osobě, která případně zranění způsobila. Zde znovu najde uplatnění asistenční služba, díky níž má klient lepší vyjednávací pozici se zdravotníky a úředníky. Asistenční služba se postará o to, aby byla poskytnuta adekvátní péče bez vyžadování plateb od klienta. Postará se také o to, aby byl klient léčen způsobem, který je v České republice bezplatný (což není, v jiných koutech světa relativně oblíbená, fyzioterapie). Ke zdárnému kontaktu se zdravotníky je pak samozřejmě nutné předložit i kartičku pojišťovny. Pro bezproblémové vyřízení pojistné události je také nutné uchovat účtenky a další doklady o provedených zákrocích.

  Zároveň zachovejte opatrnost a nepanikařte. Nepodepisujte nic, co se svými jazykovými znalostmi nejste schopni uspokojivě přečíst a vždy se snažte mít dostatek svědků, kteří v případném sporu s osobou, která nehodu způsobila, můžou velmi pomoci.
  Proto si na tyto osoby zjistěte i kontaktní údaje.

  Škody na majetku (krádeže a poškození)
  Pro případy odcizení nebo poškození věcí jsou aplikovány různé postupy podle toho, o jaké věci jste přišli, a kde/kdy se tomu tak stalo. Platí i několik dalších zásad- zdokumentování celé situace pojišťovně velmi pomůže, obzvláště v případě, že šlo o krádež.
  V takovém případě vyfoťte hlavně bezpečnostní mechanismy, které musel lupič překonat. O krádeži také vždy informujeme policii.
  Ztráta/poničení zavazadel při přepravě Náhrada škody by měla být vyplacena z pojištění přepravce. Pokud tak stojí v pojistných podmínkách vaší smlouvy, můžete si proplacení nárokovat i z cestovního pojištění. Takové pojištění cesty patří mezi doplňková příslušenství.
  Loupež či poničení osobních věcí (ve vašem pokoji/apartmá) V takovém případě je za loupež odpovědný hotel nebo příslušná společnost, která vás ubytovává. Vaše škoda je tedy proplacena z jejich pojištění. Toto se nevztahuje na předměty, které by měly být uloženy v hotelovém trezoru- peníze, šperky, doklady a podobně, velmi hodnotné věci.
  Krádež zavazadel (osobních věcí) Spadá pod připojištění zavazadel. Pokud tedy toto pojištění oceníte, je třeba ho sjednat nad rámec základního pojištění, nebo si vybrat některý z komplexních produktů cestovního pojištění. Mezi pojištěné předměty pak patří i sportovní pomůcky, jako jsou surfařské prkno, jízdní kolo a podobné.
  Krádež nebo poničení půjčeného automobilu Před samotným zapůjčením si zjistěte, jestli má půjčovna sjednané dostatečné pojištění, protože jinak bude placení škod na vás. To ostatně platí pro půjčování jakékoliv nákladnější věci, a to nejenom v zahraničí. V opačném případě nelze spoléhat na to, že škodu zaplatí pojišťovna, neboť je většinou ve smluvních podmínkách uvedeno, že na půjčené předměty se pojistné plnění nevztahuje. Samozřejmě, že odcizení vozidla je třeba nahlásit i na místní policii. Pokud máte sjednáno dostatečně široké cestovní pojištění (včetně pojištění odpovědnosti za způsobené škody) a jste dostatečně opatrní, nemělo by vám z finančního hlediska ani v zahraničí nic fatálního hrozit.

  Odpovědnostní škody
  Hned po pojištění léčebných výloh, nebo spíše spolu s ním, jde o nejdůležitější součást cestovního pojištění. Bohužel se čeští občané ani jejich pojišťovny zatím nenaučili dávat pojištění odpovědnosti za škody způsobené na majetku i zdraví k základnímu pojištění. Přitom jde o „připojištění“, bez kterého je vycestování do zahraničí časovanou bombou, při jejímž tikotu snad ani nelze mít hezkou dovolenou.
  Ani pojištění odpovědnosti za škody však není všespásné.
  Pokud se dostanete do situace, při které v zahraničí někomu způsobíte škodu, je třeba zachovat klid a zdravý rozum. Nepodléhejte tlakům poškozeného a řádně zdokumentujte (nejlépe vyfoťte) vše, co se stalo, abyste předešli pozdějším neadekvátním požadavkům druhé strany na odškodnění či lékařskou péči.
  Kdyby nic jiného, tak i pojištění odpovědnosti má své limity plnění, po jejichž přesáhnutí budete muset škody platit z vlastních zdrojů.
  Zde opět hojně využívejte asistenčních služeb, které vám poradí, jak se v dané situaci zachovat, abyste zbytečně nepřišli o peníze a abyste se nemuseli přehnaně strachovat, co bude dál. V situaci, kdy je s vámi zahájeno trestní řízení, může přijít vhod připojištění právní ochrany. Pokud využíváte opravdu široké asistenční služby, pojišťovna za vás může zaplatit i kauci.
  Stejně jako v ostatních podobných případech, i zde najděte co největší množství ochotných svědků a nesouhlaste s ničím, co by vás mělo neprávem poškodit. Vždy je vhodné se v případě problémů obrátit na asistenční služby a úřady či policii.
 • 6. Po návratu z dovolené
  Nahlášení pojistné události
  V případě nutnosti nahlásit některou pojistnou událost s tímto neotálejte, rychlost vyřízení je v zájmu pojišťovny i ve vašem. Proto tak učiňte hned po návratu do vlasti, jak to bude možné.
  Pro nahlášení pojistné události použijte příslušný dokument (formulář hlášení pojistné události), vyplňte ho dle pokynů na něm napsaných. Pečlivě překontrolujte, zda jsou všechny zadané údaje správné a úplné, a zda jste vyplnili veškerá pole nutná k bezproblémovému vyřízení pojistné události. Pokuste se pojišťovně poskytnout co největší množství informací, které jsou vzhledem k pojistné události relevantní:
  - pokud šlo o úraz, je třeba jeho příčinu i následky podrobně popsat a zároveň svou výpověď podpořit písemnou výpovědí ošetřujícího lékaře
  - k formuláři přiložte veškeré doklady od účtenek za léky po lékařské správy z vašeho ošetření či hospitalizace
  - pokud došlo k hlášení škod na policii, přiložte všechny příslušné dokumenty- protokol, podepsané výpovědi svědků, fotografie a další informace, které pojišťovně pomohou správně vyhodnotit pojistnou událost ve prospěch rychlosti likvidace škod
  - pokud dodáte veškeré potřebné informace, „odměnou“ vám bude rychlé vyřízení pojistné události a rychlé obdržení peněz z pojistky

Mluví se o nás